Jak depresja niszczy związki?

Badania kliniczne jednogłośnie wskazują na to, że depresja jest ciężkim zaburzeniem psychicznym, którego podłoże oraz przyczyny nie są do końca poznane, jednakże wiele osób decyduje się ignorować tą chorobę, jednocześnie zostając w związkach. Jak więc depresja może wpłynąć na nasz związek?

Jak depresja niszczy związki?
Jak depresja niszczy związki?

Jak czuje się człowiek w początkowych stanach depresji?

Człowiek, który doświadcza stanów depresyjnych staje się wyobcowany, nie ma siły ani ochoty na wykonywanie czegokolwiek co nie jest podstawowe dla jego przetrwania, czuje się przez to jeszcze bardziej bezużyteczny i beznadziejny. Wpływa to także na jakość związku. Pojawiają się problemy związane z przeciążeniem drugiej osoby. Zaczyna ona czuć się wykorzystywana i zmęczona nadmiarem obowiązków, bądź też brakiem zainteresowania ze strony partnera z depresją (który zaczyna się zachowywać irracjonalnie, na przykład zaczyna oglądać pornole w internecie, zamiast uprawiać seks z partnerem), co może doprowadzić do rozpadu takiego związku.

Ignorowanie jej nie pomoże twojemu szczęściu

Depresja to choroba która może zagrozić osobom nawet w już osobom w szczęśliwych związkach. Rozwój tej choroby ma charakter indywidualny, dlatego pojawienie się oraz natężenie objawów może przebiegać różnie u pojedynczych ludzi. Depresja może być mylona z sezonowym obniżeniem nastroju, wpływem czynników zewnętrznych, reakcją na stres itp. Na tym etapie zwykle bagatelizuje się problemy i czeka aż same ustąpią. Jednak eskalacja objawów i nieustępowanie ich wraz z czasem i poprawą sytuacji zewnętrznej powinno sugerować poważniejszą przyczynę złego samopoczucia.

Poinformuj partnera co się z tobą dzieje

Warto jest poinformować naszego partnera, co się z nami dzieje, aby byli świadomi tego i umieli odpowiednio zareagować, jednakże najczęściej tak się niestety nie dzieje. Osoby chore na depresję często nie są świadome rozwoju choroby. Ich myślenie znacznie się zmienia, przez co nie są w stanie odpowiednio ocenić sytuacji. Pomoc partnera jest bardzo ważna w tym okresie, ale najczęściej przychodzi o wiele za późno, lub też wcale, najczęściej kończąc się rozpadem związku.

Presja wywierana przez społeczeństwo

Czasami partner może odczuwać stres z powodu braku społecznego przyzwolenia na to, żeby pokazywać swoje uczucia, ponieważ w jego głowie pojawia się wątpliwość, na ile on ma prawo pokazywać te uczucia, dlatego iż mogą one zostać uznane za jego słabość. To też zaczyna wzbudzać dodatkowo niepokoje i frustracje. Taki człowiek wtedy uważa, że nie może pozwolić sobie na pewne emocje, ponieważ ktoś będzie miał o nim złe zdanie. Z takimi nieakceptującymi postawami może spotykać się w środowisku, w którym przebywa na co dzień. Dlatego wraca to do niego w postaci negatywnej oceny samego siebie, jeszcze bardziej pogłębiając jego depresję.

Kategoria

Tagi

Udostępnij